• portuguęs
  • english
  • polski
Erasmus

Zakupy – Jest kilka supermarketów w Bragancie gdzie można zrobić zakupy, zwykle taniej niż w małych sklepikach. Większość tych supermarketów znajduje się jednak dość daleko od centrum miasta.

  • Lidl - Rua Dr. Alexandre Faria - Bairro da Estação, Bragança (blisko dworca autobusowego), otwarte codziennie od 9:00 do 21:00 (w tym sklepie dostępne są niektóre niemieckie produkty)
  • Intermarché - Lugar de Vale de Álvaro 5300, Bragança, otwarte codziennie od 9:00 do 20:00 00 (w tym sklepie dostępne są niektóre francuskie produkty)
  • Modelo - Avenida Abade Baçal – Britelo, Bragança, otwarte codziennie od 9:00 do 22:00.
  • Pingo Doce - Zona Industrial das Cantarias - Alto das Cantarias, Bragança, otwarte od 9:00 do 21:00 (w tym sklepie dostępne są niektóre polskie produkty takie jak ogórki konserwowe, czekoladki czy kiełbasa śląska)
  • Minipreço – W Bragancie są dwa supermarkety Minipreço. Pierwszy z nich znajduje się w Mercado Municipal i jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 20:00, w niedziele od 9:00 do 13:00 / 15:00 do 19:00. Drugi sklep (bliższy IPB) znajduje się przy Avenida Sá Carneiro i jest otwarty codziennie od 10:00 do 20:00.
  • Centrum handlowe Forum Theatrum rownież znajduje się przy Avenida Sá Carneiro, obok teatru. Jest tam kilka restauracji (Pizza Hut, Kebab, Big Bob’s, etc.) oraz sklepy z odzieżą. Możesz też kupić tu portugalską kartę do telefonu komórkowego (Vodafone, Optimus, TMN). Centrum handlowe jest otwarte w godzinach od 10:00 do 22:00, kino do 23:30

Targ

Targ odbywa się 3 razy w miesiącu, w dniach 3, 12 i 21 każdego miesiąca, na placu pomiędzy Shopping Centre i Mercado. Na rynku można nabyć wiele różnych produktów takich jak świeże warzywa i owoce, pamiątki, ubrania, itd.

Ceny podstawowych produktów:

Chleb – 0,70 € , Mleko – 0,60€, 6 jajek – 0,80€, Masło – 1,60 €, Woda mineralna – 0,40€(1,5 l) , Piwo 0,45€ (0,33 l), Ryż 1€(1 kg), Makaron 1€(1 kg), Ziemniaki 0,40€ (1 kg), Pierś z kurczaka 8€ (1 kg), Wołowina 12€ (1 kg), Wieprzowina 5€ (1 kg), Ser zółty 2€ (200 gr) , Jabłka 2€ (1 kg), Banany 1€ (1 kg), Pomarańcze 1€ (1 kg), Benzyna 1,15€ (1 l)

Bary i restauracje

W Bragancie jest mnóstwo restauracji, gdyż Portugalczycy lubią jeść poza domem. W pobliskich wioskach można znaleźć interesujące tradycyjne restauracje z regionalnym jedzeniem. Pora lunchu jest około 12:30/13:00 a pora kolacji około 19:00/20:00. Większość lokali jest otwarta w godzinach 12:00-15:00/19:00-22:00. Podczas pobytu w tym regionie, powinieneś spróbować pewnych tradycyjnych dań jak "posta" (stek wołowy), "bacalhau à brás" (dorsz) czy "feijoada à transmontana" (fasola). Średnia cena za posiłek wynosi około 6-10€ od osoby. Wiele restauracji znajduje się przy Avenida Sá Carneiro, głównej ulicy miasta.

Większość pubów i barów jest otwartych w godzinach od 13:00 do 02:00. Średnia cena za piwo (małe, w Portugalii piwa półlitrowe to rzadkość) to 0,80 € a za kawę to 0,50€ (malutka kawa; expresso). Dyskoteki ("Mercado", "Moda") zaczynają się dość późno, około 2:00 i kończą około 6:00 nad ranem.

Inne zajęcia

Basen

Miasto posiada kryty basen, popularny wsród studentów, który mieści się przy Avenida D. Sancho I Zona Desportiva. Basen otwarty jest od poniedzialku do piątku od 15:00 do 21:00 i w soboty od 10:00 do 12:00/ 15:00 do 19:00. Koszt wstępu to 1,68 € za godzinę.

Teatr

Ci, którzy lubią teatr, mogą sprawdzić program przedstawień tu:
www.cm-braganca.pt/PageGen.aspx?WMCM_PaginaId=7936

W teatrze odbywają się także spektakle muzyczne. Jeśli chodzi o przedstawienia teatralne, wiekszość z nich (jeśli nie wszystkie) odgrywane są w języku portugalskim.

Kino

Kino w Bragancie znajduje się w centrum handlowym Forum Theatrum. Bilet do kina kosztuje 4,5 €. Tutaj możesz sprawdzić jakie filmy są aktualnie grane: www.castellolopescinemas.com/site/cinemas.php

Natura

Tym, którzy lubią spacery i kontakt z naturą, polecamy spacer do parku miejskiego (zwanego Polis). Jeśli masz ochotę na wybranie sie gdzies dalej, czeka na Ciebie piękny park natury Montesinho. Park Montesinho to jeden z największych rezerwatów przyrody w Portugalii, w którym żyje około 240 gatunków zwierząt. Jeśli interesuje Cię biwakowanie, tutaj znajdziesz linki do pól campingowych: portal.icnb.pt/ICNPortal/vPT2007-AP-Montesinho/Visitar+Area+Protegida/Onde+Ficar/Turismo/parques_campismo.htm Biwakowanie jest raczej tanie (około 2,5€ za dzień) i może być wspaniałą formą weekendowego relaksu. Wiekszość pól campingowych ma do dyspozycji otwarty basen.

Również warty zobaczenia jest zalew, który znajduje się około 30 kilometrów od Bragancy, przy drodze do Porto (IP4). Lokalna infrastruktura pozwala Ci nie tylko na pływanie i opalanie się, ale również udostępnia możliwość wędrówek, wspinaczki, pływania kajakiem, żeglowania i windsurfingu. Aby zdobyć więcej informacji na temat Azibo, zajrzyj tutaj: www.azibo.org

Jako że Bragança leży blisko granicy z Hiszpanią, warto jest wybrać się na wycieczkę do hiszpańskich miast takich jak Puebla de Sanabria czy Zamora.

Puebla de Sanabria to urocze średniowieczne miasteczko położone około 40 kilometrów od Bragancy. Główną atrakcją tej okolicy jest piękne jezioro Sanabria, wokół którego nie brakuje pól campingowych i drewnianych chatek do wynajęcia. Zamora to miasto usytuowane około 100 kilometrów od Bragancy. W Zamorze istnieje ponad 20 romańskich kościołów i z tego względu miasto to zwane jest “Muzeum Sztuki Romańskiej” . Dwunastowieczna katedra jest jednym z najbardziej odwiedzanych zabytków w mieście. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Zamorze, wejdź tutaj: http://www.en.zamora.es/lang/index.shtml

Aktywna turystyka

Jeśli interesuje cie aktywna turystyka, przyłącz się do "Azimute" – Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych, Młodzieży i Środowiska, powstałym w maju 2002 roku. Jest to niedochodowe stowarzyszenie młodzieży, którego celem jest organizacja i promocja zajęć związanych ze sportami ekstremalnymi, młodzieżą, środowiskiem i kulturą.

Znajdujące się w wiosce Portela stowarzyszenie "Azimute" skupia swoją działalność na współżyciu z lokalną populacją. Stowarzyszenie posiada swoja siedzibę w starej szkole podstawowej w Portela, która jest używana również jako Centrum Interpretacji Nautury, które zajmuje się obserwacja fauny i flory, dedykowanej głownie dzieciom. Piesze wycieczki są głównym punktem działalnosci stowarzyszenia. Celem tych wycieczek jest bycie w kontakcie z naturą, promowanie zdrowego trybu życia oraz poznanie regionu. Inne ważne zajęcia organizowane przez stowarzyszenie to turnieje paintballa, kursy nauczające produkcji dżemów i likierów oraz kursy nauki obserwacji ptactwa. Aby dowiedzieć się więcej na temat "Azimute", wejdź na www.azimute.net

©

Erasmus em Bragança

. All rights reserved.
Design: Gawian